Odpovědi na otázky

Odpovědi na nejčastější otázky

1. Nikdy jsem nehrál házenou, je těžké se ji naučit?

Hrát házenou není nijak složité, stačí dva až tři tréninky a každý dokáže zvládnout základní dovednosti. Postupem času se každý bude zlepšovat a sám pocítí, že se stává lepším hráčem. Jestli ho nebo jí tento sport zaujme a začne hrát, bude se nejen rozvíjet jako hráč, ale i jako osobnost.

 

2. Nejsem fyzicky zdatný, mohu hrát házenou?

Budete překvapeni, kdo všechno může hrát házenou. Absolutně všichni bez ohledu na pohlaví, velikost, věk i fyzické zdatnosti mohou hrát házenou. Každý bude zařazen na úroveň, kterou je dle svých propozic a schopností schopen zvládnout. Zjistíte, že v průběhu sezóny se Vaše osobní fyzická připravenost zlepší. Mimochodem házená též přispívá ke zlepšení kardiovaskulární kondice a pomůže Vám spalovat přebytečný tuk :).

 

3. Co všechno potřebuji ke hře?

Základního vybavení pro sportovce, který chce hrát házenou, není mnoho a ani není příliš nákladné. Skládá se z těchto věcí:

• sportovní oblečení – ideálně tričko a kraťasy

• sportovní boty (sálové)

• chrániče (lokty, kolena, případně suspenzor)

• balon (každá kategorie má svoji velikost)

 

4. Kolik házená stojí?

Finanční stránka je srovnatelná s jinými sportovními aktivitami jako basketbal, volejbal, chození do posilovny, …. HÁZENÁ v Horce je podstatně LEVNĚJŠÍ než tyto sporty, které jsou provozovány ve městě.

Jak už jsme zmínili, nejdříve je třeba si pořídit základní vybavení (sálovou obuv, balon a chrániče). Dále je potřeba uhradit JEDNORÁZOVÝ registrační poplatek 1.250,- Kč – zahrnuje registraci hráče u Českého svazu házené (dále jen „ČSH“) a TJ Sokol Horka nad Moravou, pojištění prostřednictvím ČSH, dres vč. trenek, klubové triko, hráči/ce se propůjčí klubová tepláková souprava. Z členských příspěvků se hradí náklady spojené s aktivitou družstva (náklady na dopravu, startovné do soutěží, odměny pro rozhodčí, ceny pro děti, atd.) se liší v závislosti na kategorii, tedy věku hráče/ky.

  • U přípravky a mladšího minižactva (5 – 8 let) tato činí 150,- Kč / měsíc, což je při 2 hod. tréninku týdně 18,75 Kč / 1 hod.
  • U staršího minižactva (9 – 10 let) tato činí 200,- Kč / měsíc, což je při 2 hod. tréninku týdně 25,- Kč / 1 hod.
  • U mladšího žactva (11 – 12 let) tato činí 400,- Kč / měsíc, což je při 4 hod. tréninku týdně 25,- Kč / 1 hod.
  • U staršího žactva (13 – 15 let) tato činí 400,- Kč / měsíc, což je při 4 hod. tréninku týdně 25,- Kč / 1 hod.

Oproti vstupu na jednu hodinu např. do posilovny (od 55,- Kč), na krytý bazén (50,- Kč) a vše bez kvalifikovaného trenéra, či vedoucího, se jedná o výrazný rozdíl. Např. hodina aerobiku s trenérem stojí 80,- Kč.

 

5. Jak dlouho trvá zápas?

Mezinárodní normy stanovují základní hrací dobu pro seniorské a dorostenecké kategorie 60 minut (2 x 30 minut).

Pro starší žactvo (13 – 15 let) 50 minut (2 x 25 minut).

Pro mladší žactvo (11 – 12 let) 40 minut (2 x 20 minut).

Pro miniházenou 4 + 1 (do 11 let): 20 minut (2 x 10 minut) – možnost modifikace.

 

 6. Jak velká je hrací plocha?

Mezinárodní standard je 40m x 20m.

Pro miniházenou 4 + 1: 20m x 16m – možnost modifikace.

 

 7. Kolik lidí hraje zápas?

Dle mezinárodních norem je počet hráčů stanoven maximálně na 14 členů, se kterými může každý tým nakládat dle svých uvážení. Na hřišti se spolu utkává 6 hráčů v poli + 1 brankář.

V miniházené se však počet hráčů snižuje i v závislosti na velikosti hřiště a větší vytíženosti hráčů. Maximální počet je tedy 8 členů na každý tým. V poli proti sobě nastupují čtyři hráči plus brankář.